HOME | LAST IN DATABASE | RATINGS | TOURNAMENTS | NEWS | GAMES | POSITIONS | LINKS |

Toernooibase Dammen

   Provincial Teamcompetition PFDB 2019/2020

    
    Link   

  Premier

 Category: 
 Honorary 
 Premier 
 1st class A 
 1st class B 
 2nd class A 
 2nd class B 
 Other
 years
PlName12345678 GaPtSc
1  DC Dokkum  ..99810....4824
2  Lemmer  ....4..786452
  Urk Aan Zet  3....868..452
4  Ontspanning  38..4..8..44-2
  Damcombinatie Fryslân 2  4..48....744-2
6  Troch Tinken Sterk  256......843-6
7  Oerterp - Drachten 2  ..444....842-8
8  BEGB Britsum  ..6....54441-10

    Watch standings/results of round:   1   2   3   4   5   6   7    Individual scores
    All results    Games   Tournamentroom    Disclaimer
 Round 4
ma 25-11-2019     BEGB Britsum  -   Lemmer  
6
-
6
 Jeppe Bronger (921) - Feike Muurling (906) 1-13
 Oege Dijkstra (1264) - Peter Achterstraat (1094) 1-16
 Sietse Bronger (992) - Hans Poepjes (1008) 0-24
 Pieter Dijkstra (988) - Iepie Poepjes-Koopman (955) 2-05
 Eeltje Terpstra (919) - Bouke van der Werff (953) 0-21
 Sjoerd Schaaf (836) - Zwaantje van der Werff (707) 2-02
di 26-11-2019     DC Dokkum  -   Troch Tinken Sterk  
10
-
2
 Linze Houwink (1104) - Karel de Bruin (955) 0-25Game
 Jetze Hoogterp (1047) - Anton van der Ploeg (983) 2-06
 Dirk Albert Zijlstra (1101) - Jan Hoogsteen (829) 2-03
 Piet Pieters (1023) - Ate Oosterhof (944) 2-02
 Dirk Sinnema (1049) - Joop de Graaf (823) 2-04
 Arend Dijkstra (985) - Jan Kunnen (761) 2-01
   Damcombinatie Fryslân 2  -   Ontspanning  
8
-
4
 Bernard Post (1155) - Durk Smidstra (1043) 0-26Game
 Hans Zondervan (1231) - Jorrit Brolsma (814) 1-14
 Piet Tuik (1204) - Hylke Dykstra (1018) 2-02Game
 Nick de la Fonteyne (1117) - Yneke Goerres (806) 2-01Game
 Theo Wolthers (853) - Johan van den Brink (817) 1-15Game
 Geoffrey de la Fonteyne (983) - Henk Dykstra (878) 2-03
do 28-11-2019     Urk Aan Zet  -   Oerterp - Drachten 2  
8
-
4
 Jan Marten van der Reest (1215) - Fokke Heidsma (922) 1-1Game
 IJsbrand Haven (1197) - Miente Pera (884) 1-1Game
 Jacob Post (1170) - Ultsje Hosper (832) 2-0Game
 Teunis Snoek (1043) - Sietze Boonstra (737) 2-0Game
 Paulus de Boer (895) - Johannes Ytsma  1-1Game
 Jan Snijder (947) - Arend Schuurman (818) 1-1Game