Toernooibase
HOME | LAST IN DATABASE | RATINGS | TOURNAMENTS | NEWS | GAMES | POSITIONS | LINKS |

   Qualification A Worldchampionship Tallinn 2017

 

Category: Group A   

 Round 1
 su 01-10-2017  Alexander Shvartsman (2432) - Guno Burleson (2254) 2-0Game
 Frank Teer (2228) - Alexander Baliakin (2394) 0-2Game
 Yuriy Anikeev (2379) - Alexander Verkhovykh (2227) 2-0Game
 Arjan van den Berg (2178) - Arnaud Cordier (2358) 1-1Game
 Vadim Virny (2354) - Manlai Ravjir (2174) 2-0Game
 Raivo Rist (2149) - Ainur Shaibakov (2349) 1-1Game
 Aleksej Domchev (2334) - Bryan Wollaert (2127) 2-0Game
 Piotr Paluch (2119) - Ron Heusdens (2331) 0-2Game
 NDiaga Samb (2322) - Martijn van Gortel (2117) 2-0Game
 Vaclav Krista (2092) - Raimonds Vipulis (2310) 0-2Game
 Nikolai Gulyaev (2299) - Uno Plakk (2024) 2-0Game
 Priit Lokotar (1902) - Souleymane Keita (2282) 0-2Game
 Jitse Slump (2273) - Epherem Demessie (1901) 2-0
 Behcet Celebi  - Derby Martes (2259) 0-2Game
 Round 2
 mo 02-10-2017  Behcet Celebi  - Dummy  2-0R
 Bryan Wollaert (2127) - Priit Lokotar (1902) 2-0Game
 Manlai Ravjir (2174) - Uno Plakk (2024) 2-0Game
 Alexander Verkhovykh (2227) - Vaclav Krista (2092) 1-1Game
 Martijn van Gortel (2117) - Frank Teer (2228) 0-2Game
 Guno Burleson (2254) - Piotr Paluch (2119) 2-0Game
 Ainur Shaibakov (2349) - Arjan van den Berg (2178) 2-0Game
 Arnaud Cordier (2358) - Raivo Rist (2149) 2-0Game
 Ron Heusdens (2331) - Derby Martes (2259) 2-0Game
 Jitse Slump (2273) - Aleksej Domchev (2334) 1-1Game
 Souleymane Keita (2282) - Vadim Virny (2354) 1-1Game
 Nikolai Gulyaev (2299) - Yuriy Anikeev (2379) 1-1Game
 Alexander Baliakin (2394) - Raimonds Vipulis (2310) 2-0Game
 NDiaga Samb (2322) - Alexander Shvartsman (2432) 1-1Game
 Round 3
 Priit Lokotar (1902) - Dummy  2-0
 Uno Plakk (2024) - Martijn van Gortel (2117) 0-2Game
 Vaclav Krista (2092) - Piotr Paluch (2119) 2-0Game
 Raivo Rist (2149) - Alexander Verkhovykh (2227) 1-1Game
 Arjan van den Berg (2178) - Bryan Wollaert (2127) 2-0Game
 Frank Teer (2228) - Manlai Ravjir (2174) 1-1Game
 Derby Martes (2259) - Guno Burleson (2254) 1-1Game
 Raimonds Vipulis (2310) - Behcet Celebi  2-0Game
 Aleksej Domchev (2334) - Souleymane Keita (2282) 2-0Game
 Ainur Shaibakov (2349) - Jitse Slump (2273) 2-0Game
 Vadim Virny (2354) - NDiaga Samb (2322) 1-1Game
 Yuriy Anikeev (2379) - Arnaud Cordier (2358) 2-0Game
 Alexander Shvartsman (2432) - Nikolai Gulyaev (2299) 1-1Game
 Ron Heusdens (2331) - Alexander Baliakin (2394) 1-1Game
 Round 4
 tu 03-10-2017  Uno Plakk (2024) - Dummy  2-0
 Piotr Paluch (2119) - Martijn van Gortel (2117) 1-1Game
 Bryan Wollaert (2127) - Behcet Celebi  2-0Game
 Alexander Verkhovykh (2227) - Priit Lokotar (1902) 2-0Game
 Manlai Ravjir (2174) - Raivo Rist (2149) 2-0Game
 Vaclav Krista (2092) - Arjan van den Berg (2178) 0-2Game
 Guno Burleson (2254) - Frank Teer (2228) 1-1Game
 Souleymane Keita (2282) - Jitse Slump (2273) 1-1Game
 Arnaud Cordier (2358) - Derby Martes (2259) 1-1Game
 Raimonds Vipulis (2310) - NDiaga Samb (2322) 1-1Game
 Nikolai Gulyaev (2299) - Vadim Virny (2354) 1-1Game
 Alexander Shvartsman (2432) - Ron Heusdens (2331) 2-0Game
 Aleksej Domchev (2334) - Yuriy Anikeev (2379) 1-1Game
 Alexander Baliakin (2394) - Ainur Shaibakov (2349) 2-0Game
 Round 5
 we 04-10-2017  Piotr Paluch (2119) - Dummy  2-0
 Priit Lokotar (1902) - Uno Plakk (2024) 2-0Game
 Behcet Celebi  - Raivo Rist (2149) 0-2Game
 Martijn van Gortel (2117) - Vaclav Krista (2092) 2-0Game
 Derby Martes (2259) - Frank Teer (2228) 1-1Game
 Jitse Slump (2273) - Guno Burleson (2254) 1-1Game
 Alexander Verkhovykh (2227) - Souleymane Keita (2282) 1-1Game
 Bryan Wollaert (2127) - Arnaud Cordier (2358) 0-2Game
 Manlai Ravjir (2174) - Nikolai Gulyaev (2299) 1-1Game
 NDiaga Samb (2322) - Arjan van den Berg (2178) 2-0Game
 Ainur Shaibakov (2349) - Raimonds Vipulis (2310) 1-1Game
 Vadim Virny (2354) - Ron Heusdens (2331) 2-0Game
 Aleksej Domchev (2334) - Alexander Shvartsman (2432) 1-1Game
 Yuriy Anikeev (2379) - Alexander Baliakin (2394) 1-1Game
 Round 6
 Vaclav Krista (2092) - Dummy  2-0
 Uno Plakk (2024) - Behcet Celebi  2-0Game
 Piotr Paluch (2119) - Priit Lokotar (1902) 2-0Game
 Raivo Rist (2149) - Bryan Wollaert (2127) 2-0Game
 Arjan van den Berg (2178) - Alexander Verkhovykh (2227) 0-2Game
 Derby Martes (2259) - Jitse Slump (2273) 1-1Game
 Souleymane Keita (2282) - Martijn van Gortel (2117) 2-0Game
 Ron Heusdens (2331) - Guno Burleson (2254) 1-1Game
 Raimonds Vipulis (2310) - Frank Teer (2228) 1-1Game
 Ainur Shaibakov (2349) - Manlai Ravjir (2174) 1-1Game
 Arnaud Cordier (2358) - Nikolai Gulyaev (2299) 1-1Game
 Vadim Virny (2354) - Aleksej Domchev (2334) 1-1Game
 Alexander Baliakin (2394) - NDiaga Samb (2322) 1-1Game
 Alexander Shvartsman (2432) - Yuriy Anikeev (2379) 1-1Game
 Round 7
 th 05-10-2017  Bryan Wollaert (2127) - Dummy  2-0
 Priit Lokotar (1902) - Behcet Celebi  2-0Game
 Uno Plakk (2024) - Piotr Paluch (2119) 1-1Game
 Martijn van Gortel (2117) - Arjan van den Berg (2178) 1-1Game
 Vaclav Krista (2092) - Derby Martes (2259) 1-1Game
 Guno Burleson (2254) - Raivo Rist (2149) 1-1Game
 Jitse Slump (2273) - Frank Teer (2228) 1-1Game
 Alexander Verkhovykh (2227) - Ron Heusdens (2331) 1-1Game
 Nikolai Gulyaev (2299) - Souleymane Keita (2282) 1-1Game
 Raimonds Vipulis (2310) - Manlai Ravjir (2174) 1-1Game
 Arnaud Cordier (2358) - Ainur Shaibakov (2349) 0-2Game
 Alexander Baliakin (2394) - Alexander Shvartsman (2432) 1-1Game
 Yuriy Anikeev (2379) - Vadim Virny (2354) 1-1Game
 NDiaga Samb (2322) - Aleksej Domchev (2334) 1-1Game
 Round 8
 fr 06-10-2017  Martijn van Gortel (2117) - Dummy  2-0
 Behcet Celebi  - Piotr Paluch (2119) 0-2Game
 Bryan Wollaert (2127) - Uno Plakk (2024) 1-1Game
 Priit Lokotar (1902) - Vaclav Krista (2092) 0-2Game
 Arjan van den Berg (2178) - Guno Burleson (2254) 1-1Game
 Raivo Rist (2149) - Derby Martes (2259) 1-1Game
 Frank Teer (2228) - Ron Heusdens (2331) 1-1Game
 Manlai Ravjir (2174) - Alexander Verkhovykh (2227) 1-1Game
 Jitse Slump (2273) - Arnaud Cordier (2358) 1-1Game
 Souleymane Keita (2282) - Raimonds Vipulis (2310) 2-0Game
 Alexander Shvartsman (2432) - Ainur Shaibakov (2349) 1-1Game
 Aleksej Domchev (2334) - Nikolai Gulyaev (2299) 1-1Game
 NDiaga Samb (2322) - Yuriy Anikeev (2379) 1-1Game
 Vadim Virny (2354) - Alexander Baliakin (2394) 1-1Game
 Round 9
 Arjan van den Berg (2178) - Dummy  2-0
 Behcet Celebi  - Martijn van Gortel (2117) 0-2Game
 Guno Burleson (2254) - Priit Lokotar (1902) 2-0Game
 Derby Martes (2259) - Uno Plakk (2024) 2-0Game
 Ainur Shaibakov (2349) - Yuriy Anikeev (2379) 1-1Game
 Souleymane Keita (2282) - NDiaga Samb (2322) 1-1Game
 Nikolai Gulyaev (2299) - Alexander Verkhovykh (2227) 1-1Game
 Manlai Ravjir (2174) - Jitse Slump (2273) 1-1Game
 Piotr Paluch (2119) - Arnaud Cordier (2358) 0-2Game
 Ron Heusdens (2331) - Raivo Rist (2149) 2-0Game
 Vaclav Krista (2092) - Frank Teer (2228) 0-2Game
 Raimonds Vipulis (2310) - Bryan Wollaert (2127) 1-1Game
 Alexander Baliakin (2394) - Aleksej Domchev (2334) 1-1Game
 Alexander Shvartsman (2432) - Vadim Virny (2354) 1-1Game